Babské rady



JAK NA NEMOCI

sebrané lidové rady


Bolest v krku

Co 2 hodiny rozkousat a sníst stroužek česneku a pít čaj z tymiánu

Kloktat slanou vodou

Cumlat koření hřebíček během dne

Obklad na krk: vyždímat plenu namočenou ve slané studené vodě, překrýt igelitem, na to suchý ručník. Nechat zabaleno 2 hodiny.


Máslový čaj

Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku. Nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme.


Sádlový obklad

Při bolestech v krku si připravíme jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjeme dalším plátýnkem. Dáme na krk a ovážeme teplým šátkem. Ráno je po bolesti.


Octový zábal - proti nachlazení a horečce
Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky a jděte si lehnout. Po asi dvaceti minutách zábal vyměňte.

Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí silně protizánětlivě a příjemně chladivě. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují také octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.


Zázvorový čaj

10g čerstvého strouhaného zázvoru vaříme 5 minut v 1 litru vody. Poté ho přes cedník vymačkáme. Do vzniklého čaje se přidáme šťáva z jednoho citrónu či pomeranče, osladíme a pijeme horké.


Cibulový sirup

Nakrájíme 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijeme do skleničky. Sirup podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.


Cibulový čaj

Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule.
Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně.


Protichřipkový salát

Ingredience:
500 g kysaného zelí, 2 mrkve,
 1 větší jablko, 1 cibule, 1 lžíce strouhaného křenu,
1 zakysaná smetana
Postup:
Kysané zelí a cibuli nakrájíme a mrkev s jablkem nastrouháme, přidáme strouhaný křen a zalijeme smetanou. Dobře promícháme.


MASÁŽ PRSTŮ

Masáže má mnoho lidí velmi rádo. A jsou našemu organismu velmi prospěšné. Věděli jste ale, že masáže jednotlivých prstů na vašich rukou mohou být přínosné v různých jiných oblastech?
Dnes vám přinášíme základní situace, kdy který prst masírovat a od čeho vám tato masáž pomůže.
Zkuste je a věřte nám, že toho nebudete litovat. Jakákoli z těchto masáží by měla trvat alespoň 60 sekund.


PALEC – DUŠNOST

Pravděpodobně jste o tom nevěděli, ale váš palec je spojen s vaším srdcem a plícemi. Proto při pocitu bušení nebo dušnosti třete svůj palec a poté zrychlete

UKAZOVÁČEK – PRŮJEM

Ukazováček je těsně spojen s vaším tlustým střevem a žaludkem. Proto můžete masáží ukazováčku léčit zácpu nebo průjem.

PROSTŘEDNÍČEK – NEVOLNOST A NESPAVOST

Trpíte-li nespavostí, měli byste vyzkoušet tuto masáž. Tato masáž rozhodně zlepší váš spánek. Můžete tuto masáž aplikovat také v případě nevolnosti při jízdě v autě.

PRSTENÍČEK – ZÁCPA

Máte-li potíže se zácpou nebo jakékoli jiné potíže s břichem, jednoduše si masírujte svůj prsteníček. Tímto způsobem uvolníte zácpu, protože prsteníček je spojen s vaším břichem.

MALÍČEK – MIGRÉNY

Migréna a bolest krku je často způsobena nesprávným průtokem krve. Pro řešení těchto problémů stačí masírovat váš malíček.

DLANĚ

Měli byste také vědět, že vaše dlaně jsou těsně spjaty s množstvím nervů ve vašem těle, pročež je ke zlepšení vašeho fyzického zdraví třeba často tleskat.

Čaj proti jarní únavě

1 čajová lžička celého kmínu
1 čajová lžičky majoránky
1 čajová lžička semen fenyklu
snítka tymiánu
1 bobkový list

(bylinky mohou být sušené i čerstvé)

Do čajové konvice nasypeme 1 čajovou lžičku majoránky, semínek fenyklu a celého kmínu. Přidáme bobkový list, snítku tymiánu a zalijeme tři čtvrtě litrem vody. Kmín povzbuzuje činnost ledvin a čistí trávicí ústrojí. Tymián působí jako přírodní antibiotikum a bobkový list například zbavuje klouby nežádoucích usazenin. Směs přivedeme k varu a necháme bublat 7 minut. Pak už stačí jen přecedit, nechat mírně vychladnout a pít. Jedna dávka čaje je určená pro dvě osoby.
 



Fenykl obecný – Foeniculum vulgare (foto: Paolo Ciarlantini, zdroj: Wikimedia)


Fenykl obecný

(Foeniculum vulgare)

Fenykl je velmi populární bylinou, která se užívá již velmi dlouho. V lidové medicíně se používá na vyvolání menstruace a podporu laktace. Po celá staletí byla užívána semena na povzbuzení chuti k jídlu a jako lék proti nadýmání při plynatosti, trávicích problémech a kolice u dětí. Dokáže také účinně omezit střevní křeče.

Přípravek ze semen fenyklu je užitečný jako prostředek usnadňující vykašlávání. Semena fenyklu účinkují při zánětlivých procesech sliznic horních cest dýchacích. Jsou i úspěšně používána při kašli a kataru horních cest dýchacích u dětí.

Dříve se využíval i k léčbě zánětů očí, na oplachy. Fenykl (silice) rozetřený na pokožku prý ničil kožní parazity u lidí i zvířat, včetně zákožky svrabové, blech a vší.

Fenyklový čaj má přirozeně nasládlou chuť, není třeba ho doslazovat. Tento osvěžující čaj je známý i svými účinky na osvěžení dechu.

 

Používaná část: pro zdravotní účely plod

Sběr, sušení, uskladnění: Plod fenyklu sbíráme v září a říjnu za suchého počasí. Sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 40 °C. Uchováváme v suchu a v dobře uzavřených nádobách.
 



Tymián obecný – Thymus vulgaris (foto: Henry Brisse, Wikimedia)


Tymián obecný

(Thymus vulgaris)

Tymián je ušlechtilým bratrem oblíbené mateřídoušky a čaj z něj se doporučuje při zažívacích obtížích, podporuje trávení, působí proti nadýmání a průjmům. Kloktání, stejně jako pití po malých doušcích pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích. Tymiánové koupele a inhalace, pomáhají při chřipce s kašlem a rýmou.

Ve velmi řídkých případech může časté kloktání a pravidelné užívání tymiánových koupelí způsobit alergickou reakci.
Na rozdíl od mnoha jiných bylinek snáší i dlouhé vaření a je nedílnou součástí tzv. provensálského koření.

 

Používaná část: kvetoucí nať
Sběr, sušení, uskladnění: Sběr provádíme za suchého počasí, nejlépe kolem poledne, v období těsně před rozkvětem, tedy během června a července. Sbírá se celá nedřevnatá nať.

Tymián se suší v tenké vrstvě nebo svázaný do svazečků a zavěšený na vzdušném stinném místě.

Dobře uzavřená nádoba je zárukou správného uskladnění.
 



Majoránka zahradní – Origanum majorana, syn. Majorana hortensis (foto: Forest & Kim Starr, zdroj: Wikimedia)



Majoránka zahradní

(Origanum majorana, syn. Majorana hortensis)

Tahle oblíbená aromatická bylinka, bez které si nedovedeme představit česnečku nebo bramborák, pochází ze Středomoří, ale pěstuje se po celém světě. Do Evropy ji údajně přinesli křižáci ze Svaté země. Mějme na paměti, že více aromatických a účinných látek bude v rostlince, která má dostatek slunce – to ovšem platí o všech středomořských bylinkách. Sbírá se nať před rozkvětem, tedy v červenci a v srpnu. Pokud se nechceme pokusit o přezimování rostlinky, můžeme ji celou vytrhnout a zavěsit do svazečků. Používají se odrhnuté lístky.

Majoránka byla oblíbenou bylinkou našich babiček a kdysi se věřilo, že dokáže přičarovat lásku.
Proč se majoránka do jídel vlastně přidává? Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a je příznivá pro naše trávení. Obsahuje třísloviny a hořčiny. Majoránka je také typickou ženskou bylinkou – pomáhá při bolestivé menstruaci a odvar z ní se pije i při nespavosti.


AKUPRESURNÍ BODY

Na chodidle každého člověka se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem. Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu, jsou ale mnohem menší. Je to, jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz. Ploska nohy, nárt, prsty, pata a okolí kotníků je tedy jakýmsi systémem „tlačítek“, které když stiskneme, zazvoní to na druhém konci drátu, neboť signál putuje po nervových spojeních přímo do orgánu nebo části těla, na kterou chceme působit. Plošky mačkáme nejlépe palcem, kolmo do tkáně, s tempem přibližně 1 zmačknutí za 1-2 sekundy.

Mačkání těchto reflexních plošek bývá někdy poměrně bolestivé. Zpočátku je třeba mačkat opatrně, zejména u dětí, aby se malý klient nepolekal, záhy však na intenzitě přidat až do té míry, jak ošetřovaný snese a dovolí. Bolestivost určité plošky totiž znamená, že odpovídající orgán nebo část těla není energeticky úplně v pořádku a že je třeba ho masáží povzbudit. Před bolestí není třeba se uzavírat, bolest je v tomto případě „dobrá“, protože léčí. Mačkáním takové plošky posilujeme příslušný orgán nebo část těla a masírujeme-li plošku opakovaně a v pravidelných intervalech, bolest se postupně zmírňuje až odezní. Reflexní plošky je vhodné mačkat několikrát denně, přibližně po 15-25 zmačknutích a jejich počet můžeme i zvyšovat. Masáž se postupně stane docela příjemnou. Příjemný pocit v nohou i v celém těle se dostaví po masáži vždycky, ať už samotné mačkání bylo bolestivé nebo ne. Což je asi důvodem, proč děti většinou znovu nastavují nožky a tuto masáž opakovaně vyžadují. Jejich přirozený instinkt zřejmě pozná, co je pro ně dobré. Základní orientace na chodidle Lidské tělo se na chodidlo promítá v tzv. embryonální poloze. Podobá se tedy poloze plodu v těle matky – jako by člověk byl schoulený a měl všechny končetiny skrčené a přitisknuté k tělu. Proto je například ploška kolene a lokte tak blízko sebe. Hlavu a všechny její části (oči, uši, dutiny, zuby) budeme ovlivňovat na palci a ostatních prstech. Přední část těla (zejména žebra, plíce, prsy) najdeme na nártu, pánvi odpovídá oblast paty a kotníku. Plošky důležitých orgánů, jako jsou játra, ledviny, slinivka břišní, slezina, střeva budeme hledat ve střední části plosky, přibližně tam, kde je kůže bílá, s tím, že některé orgány (slepé střevo, žlučník) lze ovlivňovat také shora ze strany nártu. V zásadě platí to, že co je v těle umístěno vpravo, se promítá na pravou nohu, a co je umístěno v levé části těla, na levou nohu. Reflexní plošky jater, žlučníku, slepého střeva, části tlustého střeva po příčný tračník a hlava slinivky břišní jsou umístěny na pravé noze, naopak slezinu, ocas slinivky břišní, druhou část tlustého střeva až po konečník najdeme na levé noze. Párové orgány (ledviny, oči, uši, paže, kolena) jsou umístěny každý na jedné noze s tím, že u párových orgánů funguje někdy i křížový efekt. Orgány umístěné ve středu těla (žaludek, močový měchýř, srdce) se promítají na obě nohy, můžeme je tedy masírovat jak na pravé tak i na levé noze, nejlépe na obou.


BODY NA  RUKOU




BODY NA CHODIDLECH





1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23





Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Vaše milé komentáře